Vepřové maso


Druhy vepřového masa

Ač si to mnoho z nás nepřipouští, velmi často váháme, po jakém vepřovém masu sáhnout, když chceme připravit řízky, tlačenku nebo chceme maso umlít. Vepřové maso se dělí snad na nejvíce druhů. Proto občas býváme zmateni. Pokud se chcete zorientovat, určitě pokračujte ve čtení.

Před samotným nákupem masa bychom měli znát několik těchto pravidel (rad) pro správný výběr masa k dalšímu zpracování v našich kuchyních. Není totiž vhodné na určité pokrmy použít jakékoliv maso. Pro přípravu klasických řízků nebo tatarských bifteků nelze použít maso z kolene. Stejně tak nepřipravíme ovar nebo rosol z kvalitního masa I. jakosti, zvláště když si spleteme samotný druh masa - vepřové za hovězí. Prostudujte si tedy nabízené rozdělení a můžete začít s nákupy a přípravou masa v kuchyni. Obecně platí, že vepřové maso je jedno z nejtučnějších mas. Kvůli množství tuku je maso poměrně šťavnaté. Proto je mezi lidmi oblíbenější než jiné zdravější druhy masa. Barva vepřového masa je růžová. Pouze krkovice a kolena jsou trochu tmavší. Jako u jiných druhů mas platí, že čím tmavší barva masa je, tím je chuťově výraznější. Vepřová panenka je tudíž jemnější než krkovice.

Vepřové podle jakosti

I. jakost

Nejkvalitnější maso z vepřového je panenská pečeně (panenka). Občas se jí říká vepřová svíčková. Stejně jako hovězí svíčková i vepřová panenka je sval pod hřbetem. Maso je vynikající na minutky a medailonky. Také se s oblibou plní a dělají se z ní rolády. Skvělá je panenka obalená a marinovaná v koření a jen zlehka restovaná. Dále zde patří kotlety a vepřová pečeně (karé). Oba tyto druhy jsou sušší. Jsou vhodné na pečení, smažení nebo opékání na rožni.

II. jakost

Do této jakostní skupiny se řadí krkovice a kýta. Oba tyto druhy se hodí na řízky. Maso z krkovice je tučnější a tedy šťavnatější. Také je chuťově výraznější. Oproti tomu vepřová kýta je sušší. Oba druhy masa se hodí na minutky, pečení, smažení, na gril. Mají velmi široké využití. Kýta se s oblibou udí (šunka). Z krkovice se dělají báječné steaky.

III. jakost

Zde patří především plecko, které je vhodné na pečení, dušení, guláše nebo mletí. Vynikající jsou z něj špízy, ražničí, čevapčiči. Dále zde patří vepřový bok alias bůček. Patří k nejtučnějším masům z prasete. Používá se na pečení, nadívání, vaření k zelenině a také na guláše.

IV. jakost

Do této skupiny patří hlava, kolínka a nožky. Hlava a kolínka se hodí především na ovar. Hlava se používá na tlačenku a kolínka se považují za lahůdku na pečení. Nožky se používají hlavně na vaření, do tlačenek a na rosol. Nyní už víme, které maso se hodí na řízky, které na tlačenku a ze kterého uděláme ovar. Pokud to někoho zajímá, tak co se týče minutek, používají se v restauracích asi jen 3 druhy vepřového: panenka, krkovice a kýta. Pokud jdeme maso nakupovat, měli bychom vědět také něco málo o tom, jak poznat maso čerstvé, mladé. Také bychom ale měli vědět, jak maso přechovávat do doby dalšího zpracování. V neposlední řadě bychom se měli seznámit s přípravou masa samotného. Pak už nám nic nebrání vzít si ostrý nůž, prkénko, přichystat si vybraný recept a zakoupené a připravené maso upravit tak, jak jsme si naplánovali. Správnou úpravou překvapíme jistě své hosty, svou rodinu, ale uděláme radost i sami sobě tím, že se nám "dílo" podaří a nepřijde naše práce s výběrem, nákupem, přípravou a úpravou masa nazmar. Jaký druh vepřového máte nejraději?